fbpx
Ayşegül Dede

Ayşegül Dede

1981 İstanbul doğumlu olan Ayşegül Dede aslen İskeçelidir. Konya Selçuk Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünü “Masallarda Sembol Dilinin Görüntüleri” üzerine hazırladığı teziyle bitirdi. 15 yıldır çalıştığı alan olan masalları, “edebiyatın gizemli arka bahçesi” olarak tanımlayan Dede, uzun yıllar boyunca masalların eğitim, psikoloji, sahne sanatları ve iletişim alanlarına etkisi ve varoluşu üzerine araştırmalar yaptı. 2003-2012 yılları arasında birçok özel okulda “ELT’de etkili storytelling teknikleri” üzerine öğrenciler ve öğretmenlerle eğitim, atölye ve kulüp çalışmaları düzenledi.

Ağustos 2012’de kardeşi Betül Dede ile beraber İstanbul’un Etiler semtinde Kidsnook Masal Akademisi’ni kurdu ve bu çatı altında masallara dair eğitim ve atölye çalışmalarına devam etti. Kidsnook’ta ekibiyle beraber 2-7 yaş arası çocuklar için Sensory Storytime (Duyusal Hikaye Zamanı) adlı bir eğitim programı hazırladı. Kidsnook ekibi olarak kendi yazdıkları veya derledikleri 60 hikaye ve masaldan oluşan bir ders programı olan Sensory Storytime’da, her dersin başında o dersin masalı interaktif olarak çocuklara anlatılır ve ardından masalları beş duyuya hitap eden çeşitli doğal malzemelerden oluşan oyunlar ile pekiştirilmesi sağlanmaktadır. Bu program Sensory Station olarak adlandırılan, içinde yüzlerce farklı malzeme bulunan özel tasarlanmış sınıflarda/ istasyonlarda gerçekleştirilmektedir. Kidsnook’un Etiler akademisinin ardından İstanbul’da Bahçeşehir ve Kalamış’ın yanı sıra İzmir, Bursa ve Bodrum olmak üzere Kidsnook’a bağlı Sensory Station şubeleri açılmıştır.

Türkiye genelinde çeşitli özel okullar, belediyeler ve üniversitelerin ev sahipliğinde masal anlatıcılığı eğitimleri ve seminerleri düzenleyen Ayşegül Dede’nin “Hadi Masal Anlatalım” isimli kitabı Nisan 2017’de Taze Kitap tarafından yayınlanacaktır. Ayşegül Dede aynı zamanda 2 çocuk annesidir.