fbpx
Nilay Yılmaz

Nilay Yılmaz

1992’de Anadolu Üniversitesi İngiliz Dili ve Öğretimi Bölümü’nden mezun olan Nilay Yılmaz, yüksek lisansını yabancı diller, doktora eğitimini ise Türkçe öğretimi ve çocuk edebiyatı üzerinde yaptı. 20 yıl devlet ve vakıf üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Yetişkinler için öyküler ve araştırma kitapları yayımlasa en çok çocuklara yazmayı seviyor. Çocuklar için tiyatro, öykü, roman ve resimli kitap türünde yapıtları var. Yetişkinlere ve çocuklara nefes koçluğu yapıyor, doğru nefes alma tekniklerini sanat ve oyun aracılığıyla öğretiyor. Çocuklarla birlikte oyun oynamaya, drama, masal, yaratıcı okuma ve yazma çalışmaları yapmaya bayılıyor.
MEB hizmet içi eğitim programlarında ve STK’larda okuma kültürü ve eleştirel düşünme konuları üzerine yapılan projelerin yetişkin eğitimlerinde uzman eğiticilik yapan Yılmaz, yaratıcı okuma ve yazma konusunda eğitim almak isteyen kurumlarla ve eğitimcilerle çalışıyor; yaratıcı düşünme becerileri ile ilgili uygulamalı eğitimler ve atölye çalışmaları düzenliyor; eğitim danışmanlığı yapıyor.
Yılmaz, dışavurumcu sanat yaklaşımlarının yanı sıra biblioterapi, dramaterapi, psikodrama ve yazıyla şifalanma çalışmalarına katılıyor; sözcüklerin ve yazının tılsımına inanarak yapılandırdığı bütün çalışmalarında yaratıcı düşünmenin sınırsızlığını deneyimliyor.